Eskaubei & Tomek Nowak Quartet – POLAKPOTRAFI.PL
10 sie. 2014

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet – POLAKPOTRAFI.PL


Strona projektu:

http://polakpotrafi.pl/projekt/eskaubei-i-tomek-nowak

Cel projektu:

Naszym celem jest zebranie funduszy na nagranie i wydanie pierwszego albumu grupy. Wspólna praca i koncerty uświadomiły nam, że warto uwiecznić kompozycje Tomka Nowaka, teksty Skubiego, zmysł improwizacyjny członków zespołu i chemię, która wytworzyła się pomiędzy nami. Wierzymy, że łącząc klasyczne jazzowe instrumentarium z rapem i improwizacjami robimy coś, po co w Polsce sięga sie rzadko a nawet jeśli, to nie w formie płyt a raczej okazjonalnych występów. Poza wszystkim każdy członek bandu, to niepowtarzalna muzyczna indywidualność.

Pomóż nam zebrać fundusze na nagranie i wydanie debiutanckiego albumu Eskaubei i Tomek Nowak Quartet – formacji, którą tworzą wybitni muzycy mający na koncie współpracę z takimi ludźmi jak Nigel Kennedy, Leszek Możdżer, Janusz Muniak, Randy Brecker, O.S.T.R., Jarosław Śmietana, Bernard Maseli, Yaron Stavi, Troy Miller, Tim Richards, Zbigniew Jakubek czy Dj Eprom.

 

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet

 

To projekt łączący teksty jednego z najdłużej działających undergroundowych raperów w Polsce (Eskaubei) i muzykę świetnego trębacza (Tomek Nowak) znanego ze współpracy m.in. z Nigelem Kennedy, Jarosławem Śmietaną, muzykami Amy Winehouse czy Massive Attack. Skład zespołu współtworzą jedni z najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia: Alan Wykpisz (kontrabas), Kuba Płużek (piano), Filip Mozul (bębny). Muzyka zespołu, to fuzja inspiracji hip hopem spod szyldu Native Tongues i jazzowych improwizacji podanych w sposób nieskrępowany i nie mieszczący się w jakichkolwiek ramach. Po tej wybuchowej mieszance przemykają rapowane teksty pozbawione banału.

 

Tomek Nowak (trumpet)

Tomek NowaKAbsolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Piotra Wojtasika.  Wyróżniany i nagradzany na festiwalach: Jazz Juniors, Międzynarodowym Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach oraz Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni.
Współpracował m.in. z: Leszkiem Możdżerem, Jarkiem Śmietaną, Zbigniewem Namysłowskim, Wojtkiem Waglewskim. Od 2003 roku koncertuje i nagrywa ze światowej sławy skrzypkiem Nigelem Kennedy. Podczas swojego kilkuletniego pobytu w Wielkiej Brytanii współpracował z czołówką londyńskiej sceny jazzowej i soulowej m.in. z Yaronem Stavi, Timem Richardsem, Xantone Blacq czy Troyem Millerem. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i klubach jazzowych w Europie m.in. Royal Albert Hall w Londynie, Filharmonii Berlińskiej, Theatre des Champes Elysees w Paryżu oraz Ronnie Scott’s w Lodynie czy Quasimodo w Berlinie.

Kuba Płużek (keys)

Kuba Paluzek

Mimo młodego wieku współpracował już z artystami tej rangi, co m. in. Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Maciej Sikała, Stanisław Soyka i Piotr Baron. Występował też na festiwalach w Polsce, Litwie, Ukrainie, Bułgarii, Francji, Szwajcarii (Montreux Jazz Festival), Niemczech i Austrii. Jest laureatem m.in. nagrody indywidualnej w konkursie towarzyszącym festiwalowi Jazz nad Odrą w 2010 r.
1 kwietnia 2014 roku nakładem V Records ukazała się jego debiutancka płyta „First Album”.

Przez Jazz Forum okrzyknięty „Nowa nadzieją polskiego jazzu”, która „w fenomenalny sposób łączy instrumentalną wirtuozerię z wielką wiedzą o historii i teraźniejszości muzyki improwizowanej.”

Laureat konkursów:

Festiwal pianistów jazzowych w Warszawie, Konkurs standardów jazzowych w Siedlcach, Jazz Juniors w Krakowie, Złota Tarka, Jazz nad Odrą, International jazz Competition w Tarnowie

Finalista i wyróżnienie w Montreux Piano Competition !

Dyskografia:

 • - Arek Skolik Special Trio „Detour Ahead”
 • - Jarek Bothur Quartet „Lilla Chezquiz”
 • - Irek Dudek „Bluesy” (Fryderyk 2011 w kat. „Blues”)
 • - Ida Zalewska „As sung by Billie Holiday”
 • - Arek Skolik/Kuba Płużek- „Wpoprzek”
 • - Kuba Płużek „First Album”

 

Alan Wykpisz (bass)

Alan WykpiszW 2008 roku uczestniczył w warsztatach bluesowych „ Blues nad Bobrem” w Bolesławcu, gdzie zdobył nagrodę dla najlepszego kontrabasisty.

W 2010 roku został członkiem „KHW Wesoła – Happy Big Band” Mirosława Kaszuby. W Marcu 2011 razem z Big Bandem wyruszył w trasę po USA i zdobył „Złotą Nagrodę” na „Wind Band Festiwal” w Carnegie Hall w Nowym Jorku. W 2010 ukończył Szkołę Muzyczną II Stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i z najlepszym wynikiem dostał się do Krakowskiej Akademii Jazzu i Muzyki Rozrywkowej do klasy kontrabasu Macieja Adamczaka. W Krakowie miał możliwość występowania na jednej scenie z Januszem Muniakiem, Marcinem Ślusarczykiem i innymi renomowanymi muzykami.

W 2010 roku razem z pianistą Piotrem Orzechowskim, saksofonistą Mateuszem Śliwą oraz perkusistą Patrykiem doboszem rozpoczął projekt „HIGH DEFINITION”. Rok 2011 okazał się dla zespołu bardzo owocny. We wrześniu zdecydowali się spróbować swych sił w prestiżowym konkursie jakim jest „Jazz Hoeilaart” w Belgii, wygrywając w nim Grand Prix. W tym samym konkursie Alan Wykpisz został wyróżniony z grona wielu wspaniałych kontrabasistów z całego świata i otrzymał nagrodę „Best Bass Player 2011”. W październiku 2011 Wykpisz zdobył Grand Prix na „Krokus Jazz Festiwal” w Jeleniej Górze, w grudniu tego samego roku zajął trzecie miejsce na „Jazz Juniors in Cracow”. W styczniu 2012 High Definition zostało nagrodzone przez jazzarium.pl nagrodą dla „Najlepszej Polskiej Rewelacji Jazzowej 2011” Maj 2012 roku okazał się dla Alana bardzo owocny, wygrał wtedy wspólnie z High Definition trzy konkursy: „Young Jazz Project” jako Najlepszy Młody Zespół w Polsce (wygrywając trasę po USA), Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych w Gdyni oraz „Młody Debiut”. Przełomem była polska trasa ze słynnym amerykańskim trębaczem Randym Brekcerem, który określił High Definition mianem „jednego z najlepszych zespołów z jakimi kiedykolwiek grał”. Alen jest zwycięzcą prestiżowego „Honorable mention of Art at Bass Copenhagen 2012” zorganizowanego w sierpniu 2012 w Danii.

Filip Mozul (drums)

Filip MozulGrał z wieloma muzykami, zespołami z całej Polski jak i z zagranicy (Marek Raduli, Jacek Królik, Jan Pilch [Eastcom], Steven Logan, Ryszard Krawczuk [Funk de Nite], Sebastian Bernatowicz, Wojciech Groborz, Tadeusz Leśniak [Konfliktology], Paweł Mąciwoda, Janusz Radek, Sławomir Berny, Grażyna Brodzińska, Jacek Wójcicki, Łukasz Zagrobelny, Damian Aleksander, Marcin Jajkiewicz, Grażyna Łobaszewska, Kulturka, Monika Brodka, Kuba Molenda, Piotr Żaczek, Łukasz Targosz, Safri Duo, Saskia Laroo, Waren Byrth, Andy Stewlocks…) Grał na festiwalach muzycznych, m.in. Heineken Open’er Festival, Summer Jazz Festiwal „Piwnica pod Baranami”, Summer Jazz Festiwal ”Drukarnia”, Tennis Jazz Festiwal, Summer Jazz Days Gdynia, kilka lat z rzędu na Międzynarodowym Festiwalu Perkusyjnym w Krakowie, Kaunas Jazz Festival [Litwa], Zappanale [Niemcy], 51 Zaduszki Jazzowe [Siedlce], Liburnia Jazz Festival [Chorwacja], Lato z Gwiazdami [z Januszem Radkiem], Festiwal Wolnych Ludzi [Kolo] Hit generator [z zespołem Energydrink].

Kilka lat temu wrócił z Nowego Jorku, gdzie działał jako muzyk sesyjny w Play Studios 30str, oraz Sae School 34 Herald Sq. Współpracował lub nadal współpracuje z zespołami: Trebunie Tutki, Agressiva 69, Just Landed [New York] Dj Blequ, Dj Kostek, Dj HDDCut i z wieloma innymi.

Eskaubei (rap)

SkubiObecny na scenie od 16 lat, pionier hip-hopu na Podkarpaciu i jedna z najaktywniejszych postaci rodzimego undergroundu.
Współpracował z wieloma wykonawcami, m.in.: Lilu, Kada, NumerRaz, Deobson, Dj Eprom, Bernard Maseli, Tomasz Nowak, Emil Blef, Te-Tris, Peerzet, Dj Noriz, TMK Beatz, Pierrot, Patr00, Deobe/Dena, Duże Pe, Jimson, Wake Up Adina, StahuStah. Kaiteu, Emas, Homex, Tubas Składowski, Mango Collective.
Eskaubei jest autorem wielu nielegali, ep-ek, mixtape-ów m.in płyty „Znasz Tego Kota?”, która w 2005 roku została dołączona do magazynu „Ślizg” i weszła do kanonu polskiego podziemia. Raper jest dwukrotnym finalista Praga Hip Hop Festiwal. Jest jednym z pierwszych raperów, który zaczął współpracować z live bandem.
W lipcu 2012 Eskaubei & Funky Flow wystąpili na prestiżowym Pozytywne Wibracje Festiwal w Białymstoku obok Ani Rusowicz, Angie Stone i Omara zbierając pozytywne recenzje i będąc okrzykniętymi przez serwis jazzsoul.pl „największym pozytywnym zaskoczeniem festiwalu”.
Pod koniec 2012 roku ukazała się pierwsza hip hopowa płyta winylowa rodem z Podkarpacia: Eskaubei, Pietz – „Co by się nie działo”

W czerwcu 2013 roku Eskaubei wystąpił oraz współtworzył koncert Art Celebration / Jazz & Hip Hop odbywający się w ramach Wschodu Kultury / Europejskiego Stadionu Kultury gdzie pojawił się na scenie obok takich nazwisk jak: Ten Typ Mes, Dean Brown, Natalia i Paulina Przybysz, Bernard Maseli, Dj Eprom, Numer Raz, Jan Młynarski, Michał Grott, Robert Cichy, Tomasz Nowak, Zbigniew Jakubek. W celach promocyjnych powstał utwór “Pogadajmy”, który wyprodukował Dj Eprom a którym oprócz Eskaubei wystąpili: NumerRaz, Zbigniew Jakubek, Bernard Maseli i Tomasz Nowak.

Na co przeznaczymy zebraną kwotę?

 • - koszty studia
 • - koszty miksu i masteringu
 • - koszty tłoczenia
 • - koszty projektu okładki
 • - koszty druku i oprawy płyty

Co jeśli zbierzemy więcej?

To proste! 

Jeśli uda nam się zebrać o 3 000 pln więcej to będziemy mogli dzięki temu zrealizować profesjonalny teledysk, który pomoże nam w dalszej promocji projektu. Natomiast jeśli uda nam się zebrać o 5 000 więcej wybierzemy miasto, z którego wspierano nas najbardziej i zorganizujemy w nim koncert! A co jeśli totalnie postanowicie nas zaskoczyć i zbierzemy o 10 000 więcej? Poza tym, że zrealizujemy oba powyższe, to będziemy mogli wydać limitowaną edycję naszego albumu na płycie winylowej!!!

Projekt chcemy zakończyć do końca października 2014.

 Oficjalny kanał Youtube Eskaubei & Tomek Nowak Quartet Facebook

Strona projektu:

http://polakpotrafi.pl/projekt/eskaubei-i-tomek-nowak

O Autorze:

Rymiarz i bitmejker, domowy producent przetworów HH, writer-hobbysta i sk8. Aktywnie na scenie w latach 92'-2004. Hip-Hopowa głowa. Współodpowiedzialny za pierwsze imprezy Hip-Hop w Rzeszowie w klubie Pod Palmą, a później cykliczne czwartki w Metrze. Ziomuś z Byps Gry ekipy i jeden z wielu typków oblegających pomnik codziennie, niezmiennie i nienadaremnie. Znany jako ówczesny Rapa Tata Miasta Rzeszów - obecnie mieszka w Londynie skąd bawi się administrowaniem i pracą nad stroną SDR.

Tagi:

Podobne wpisy:

Eskaubei „Coraz Trudniej” Mixtape
Eskaubei „Coraz Trudniej” Mixtape
Lipiec 7, 2014 - Komentowanie nie jest możliwe
Eskaubei DJ DBT „Coraz Trudniej” ft. Emilia
Eskaubei DJ DBT „Coraz Trudniej” ft. Emilia
Maj 31, 2014 - Komentowanie nie jest możliwe


Komentarze są wyłączone.%d bloggers like this: